Predstavnici Ministarstva prosvjete, Privredne komore i Unije udruženja poslodavaca potpisali su sporazum koji se definišu detalji provođenja praktične nastave.
Ministar prosvjete i kulture Republike Srpske Natalija Trivić potpisala je danas u Banjaluci Sporazum o saradnji u okviru projekta “Unapređenje praktične nastave u srednjem stručnom obrazovanju” sa direktorom Privredne komore RS Perom Ćorićem i predsjednikom Unije udruženja poslodavaca RS Dragutinom Škrebićem, javlja Anadolu Agency (AA).
Povezivanje stručnog obrazovanja i tržišta rada jedan je od ciljeva definisan Strategijom razvoja obrazovanja RZ za period 2016-2021. godine, a potpisivanjem Sporazuma biće unaprijeđena praktična nastava u srednjem stručnom obrazovanju.
“Sporazumom je definisano da će učenici po prvi put ići na praksu kod poslodavca, koja će biti plaćena, a nakon završetka srednje škole oni najbolji će imati mogućnost zapošljavanja”, kazala je Trivić.
Prema njenim riječima, osnovni cilj je da učenici steknu vještine, kompetencije i znanja gdje će nakon završetka srednje škole biti obučeni za potrebe tržišta rada. Nakon potisivanja sporazuma danas počinje i potpisivanje ugovora srednjih stručnih i tehničkih škola s poslodavcima, koji će primiti određen broj đaka na praktičnu nastavu. Trenutno je više od 15 kompanija zainteresovano za ovaj vid saradnje.
Pero Ćorić, direktor Privredne komore RS, rekao je da zakonsko rješenje iz prošle godine omogućava dualni sistem obrazovanja u RS-u i treba da zaživi jer obrazovni sistem treba da se prilagodi tome da privrednici imaju kvalitetnu radnu snagu. Govoreći o ulozi Privredne komore, rekao je da je ona značajna i kreće od organizovanja obuke za mentore u preduzećima, uspostavljanje veze s koordinatorima u srednjim školama, vođenje registra privrednih subjekata zainteresovanih za učešće u dualnom sistemu obrazovanja.
“Slijedi izrada akcionog plana gdje će biti tačno definisano ko će šta raditi u kom periodu i na koji način”, kazao je on.
Dragutin Škrebić, predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS-a, rekao je da će učenici u prvom razredu imati praksu jedan dan tokom sedmice, u drugom dva, te u trećem tri dana, nakon čega će u potpunosti biti osposobljeni za tržište rada.
“Do sada to nije bio slučaj, imali smo obrazovanje koje nije bilo usklađeno s potrebama privrede, školovali smo zanimanja koja nikome nisu trebala a onda smo te učenike vraćali u preduzeća i po skraćeom postupku obrazovali za procese koji su nam trebali”, kazao je Škrebić.
Prema njegovim riječima, od prvog dana prakse učenici će imati simbolične naknade od prevoza, toplog obroka i novčane naknade, a davanje učenicima nije oporezivo, što je praksa na zapadu.
izvor: otisak.ba